Kostel sv. Mikuláše

Kostel sv. Mikuláše na dnešním Vršovickém náměstí sloužil po staletí místním obyvatelům jako jediný kostel v obci. Koncem 19. století přestal vyhovovat svou kapacitou rychle rostoucímu počtu obyvatel. Proto byla jeho loď r. 1896 prodloužena a v r. 1902 započaly snahy o postavení velkého kostela. Stavbu nového kostela sv. Václava na náměstí S. Čecha se podařilo realizovat v letech 1929–30.

Nejstarší písemná zmínka o kostele sv. Mikuláše pochází z r. 1328. Za jeho předchůdkyni bývala ve starší literatuře považována kaple sv. Marie Magdaleny, zmiňovaná r. 1130. Ta byla ale pravděpodobně totožná s kostelem neznámého zasvěcení v Psárech v blízkosti Vyšehradu, který i se vsí zaniknul za husitských válek.

Původně gotický kostel sv. Mikuláše byl později několikrát přestavěn a také jeho vybavení a výzdoba se mnohokrát změnily. Ve věži se nachází jeden z nejstarších pražských zvonů. Byl odlit r. 1511 a nese jméno sv. apoštola Petra. Interiér je zařízen velmi prostě. Vévodí mu titulní obraz sv. Mikuláše, který v r. 2001 vytvořil Miroslav Rada. Varhany postavil v r. 1896 Em. Š. Petr jako svůj opus č. 100.

Kostel sv. Mikuláše ve Vršovicích (Wikipedie)

Leták s podrobnějšími informacemi (pdf dokument)

Panoramatický pohled z věže sv. Mikuláše

Panoramatický pohled na Vršovické náměstí